© 2017 Σκακιστικός Σύλλογος Ζακύνθου

Πλαζ ΕΟΤ, 29100, Ζάκυνθος

Levante Rapid 2018, φωτογραφίες - αποτελέσματα - παρτίδες

21-May-2018

 

 

Απολύτως επιτυχημένο αγωνιστικά και οργανωτικά το 2ο LEVANTE RAPID !

 

Ήταν ένα από τα δυνατότερα rapid τουρνουά που έχουν διεξαχθεί τελευταία στην Δυτική Ελλάδα με 7 αθλητές πάνω από 2000 έλο και φυσικά το σημαντικότερο τουρνουά που έχει διεξαχθεί ποτέ στην Ζάκυνθο. 

 

Είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μερικές συναρπαστικές παρτίδες και αυτές στην 1η σκακιέρα έχουν καταγραφεί και μπορείτε να τις δείτε εδώ.

 

Round 1: Σπυρόπουλος - Σαραντίδης

 

Round 2: Πολύζου Δ. - Σπυρόπουλος

 

Round 3: Σπυρόπουλος - Καζανάκης

 

Round 4: Πούντζας - Σπυρόπουλος

 

Round 5: Σπυρόπουλος - Καραπιπέρης

 

Round 6: Κορνιώτης - Σπυρόπουλος

 

Round 7: Καζανάκης - Κορνιώτης

 

 

Οι αγώνες έγιναν σε 2 γκρουπ, ένα για αδιαβάθμητους έως 12 ετών και ένα για τους υπόλοιπους.

 

Στο Α γκρουπ αγωνίστηκαν 38 αθλητές από 11 συλλόγους σε 7 γύρους με τις 3 πρώτες θέσεις να παίρνουν οι

 

1. Κορνιώτης Φίλλιπος του ΑΟ Πεύκης 

2. Αλεξόπουλος Αλέξανδρος του ΣΟ Πατρών

3. Καραπιπέρης Αλέξανδρος της ΝΕ Πατρών

 

Στις ειδικές κατηγορίες είχαμε:

 

1ος Α50

ΥΜ Κυμουρτζής Ιωάννης της ΣΑ Πύργου

 

1η  Γυναίκα

Πολύζου  Χρ. του ΣΟ Πατρών

 

Κ18

1ος Μακρίδης Δημήτρης της Ευβοικής ΕΣ

1η  Shahaj Ariel του ΣΣ Ζακύνθου

 

Κ16

1ος Αλεξόπουλος Γιώργος του ΣΟ Πατρών

1η  Spiri Dion. του ΣΣ Ζακύνθου.

 

Κ14

1ος Ανδρεάτος Γεώργιος του ΣΣ Κεφαλληνίας.

 

 

Τέλος βραβεύτηκαν οι 3 πρώτοι αθλητές του ΣΣ Ζακύνθου αφού ήταν ενσωματωμένο και το εσωτερικό rapid πρωτάθλημα του συλλόγου με νικητές τους:

 

1. Shahaj Arian

2. Σαραντίδη Ηλία και

3. Ιωαννίδη Γεώργιο

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Α γκρουπ εδώ:

http://chess-results.com/tnr354469.aspx?lan=1&art=1&rd=7

 

 

Στο Β γκρουπ των μικρών αγωνίστηκαν 30 παιδιά από τους νομούς Ηλείας, Ζακύνθου και Κεφαλλονιάς, σε 7 γύρους με τις 3 πρώτες θέσεις να παίρνουν οι:

 

1. Λουκάτου Δέσποινα του ΣΣ Κεφαλληνίας (K12)

2. Σταθόπουλος Κ.Π της ΣΑ Πύργου (K08)

3. Αναλυτής Παναγιώτης του ΣΣ Κεφαλληνίας (K12)

 

Στις ειδικές κατηγορίες:

 

Κ12

1ος Μαρίνος Ι.Δ.  του ΣΣ Ζακύνθου

1η  Γιαννοπούλου Δωροθέα  της ΣΑ Πύργου

 

Κ10

1ος Παπαδημητράτος Γεώργιος του ΣΣ Κεφαλληνίας

1η  Γεωργίου Βασιλική της ΣΑ Πύργου

 

Κ08

1ος Τζουγανάτος Δημήτρης του ΣΣ Κεφαλληνίας

1η  Στραβοπόδη Διονυσία του ΣΣ Ζακύνθου

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Β γκρουπ εδώ:

http://chess-results.com/tnr354468.aspx?lan=1&art=1&rd=7

 

Τις βραβεύσεις έκαναν οι :
Σταυρουλάκη Μαρίνα έφορος ΑΟ Πεύκης, Σπυρόπουλος Γιώργος της ΕΣΣΔΕΙΝ, FM Πούντζας Χρύσανθος του ΣΟ Ικαρίας, Σιγούρος Μιχάλης της ΣΑ Πύργου, Σαραντίδης Ηλίας του ΣΣ Ζακύνθου και Κουνάδη Μαρία του ΣΣ Κεφαλληνίας.

 

Ο Σκακιστικός Σύλλογος Ζακύνθου θέλει να ευχαριστήσει θερμά τον Μιχάλη Σιγούρο της ΣΑ Πύργου για την αμέριστη βοήθεια και συμπαράστασή του, την ΕΣΣΔΕΙΝ για την παροχή υλικού, το βιβλιοπωλείο Libro D'Oro για την χορηγία της αφίσας, το ξενοδοχείο Varres για την άψογη φιλοξενία του αλλά και όλους τους φίλους που μας επισκέφτηκαν και μας τίμησαν με την παρουσία τους.

 

Ανανεώνουμε το ραντεβού για του χρόνου με την υπόσχεση για ένα καλύτερο και δυνατότερο τουρνουά !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Πρόσφατα
Please reload